Jak działają zegarki GPS?

apple-watch-4028102_640.jpg, Apr 2021

Obecnie wszędzie można zobaczyć zegarki GPS różnych marek i stylów. Każdy z nich oferuje konkurencyjne funkcje i funkcje, które pomagają w kontynuowaniu podróży fitness. Ale czy jesteś jednym z nas i zastanawiasz się, jak działają zegarki GPS?

Jak działają zegarki GPS?
Twój zegarek GPS wykorzystuje GPS do triangulacji Twojej dokładnej lokalizacji. Mierzy różnicę między czasem, w którym urządzenie odbiera sygnał z satelitów, a czasem wysyłania sygnału do urządzenia.

Odbiornik GPS zintegrowany z zegarkiem GPS wykorzystuje te dane do określenia, jak daleko urządzenie znajduje się od satelitów. Zegarek GPS mierzy liczbę punktów, aby dokładnie obliczyć dane, takie jak prędkość, tempo i dystans.

A co z satelitami?
Jak satelity działają w kosmosie i jak mają się do GPS? Sieć 24 satelitów o znanych pozycjach okrąża Ziemię po precyzyjnej ścieżce, wysyłając sygnały mikrofalowe do odbiorników GPS, które następnie wykorzystują dane do triangulacji w celu określenia dokładnej lokalizacji.

Odbiornik GPS musi rozpoznawać co najmniej cztery satelity, aby móc obliczyć Twoją długość i szerokość geograficzną oraz wysokość. Należy jednak pamiętać, że im więcej wyświetlanych satelitów, tym dokładniejsze będą wyniki. Ten proces jest ciągły i mierzy opóźnienie czasowe i odległość do innych satelitów w stosunku do Ciebie, ponieważ odbiornik GPS w urządzeniu śledzi je, gdy się poruszasz.

A co z wysokością?
Pomiar wysokości to odległość między powierzchnią ziemi a punktem poniżej lub powyżej niej. Jednak ponieważ powierzchnia Ziemi nieustannie się zmienia i jest pełna anomalii fizycznych, naukowcy zazwyczaj polegają na danych pionowych, które są abstrakcyjnymi reprezentacjami powierzchni Ziemi.

Możesz uzyskać informacje o wysokości z urządzenia GPS. Wiele maszyn i zegarków fitness korzysta z wysokościomierzy barometrycznych, aby uzyskać dokładne odczyty i mierzyć zmiany ciśnienia na różnych wysokościach podczas ćwiczeń lub ćwiczeń, dzięki czemu można uzyskać dane o zmianach wysokości w czasie rzeczywistym.

A co z dokładnością?
Czasami jechałeś tą samą trasą, co Twoi znajomi, ale Twoje urządzenia pokazują różne odczyty. Możesz pomyśleć: „Dlaczego dało mi to inny dystans?” lub „Dlaczego na tej samej trasie zrobiłem dziś o wiele więcej kroków niż wczoraj?” Oto kilka możliwych przyczyn rozbieżności:

Inny model urządzenia
Jednym z głównych powodów może być to, że używasz innego modelu urządzenia, które wykorzystuje inny proces odbierania, filtrowania i rejestrowania sygnałów GPS.

Dodatkowo, jakość anteny wychwytującej sygnały dostarczane przez satelity i liczba kanałów śledzących może powodować tę rozbieżność. Niestety, mogą wystąpić nawet większe odchylenia, jeśli pokonywałeś duże odległości.

Niektóre urządzenia mają również opcje oszczędzania energii, które mogą zmniejszyć dokładność pomiarów GPS. Inne urządzenia również wykorzystują satelitarne prognozy orbitalne, które dostarczają danych przez krótki czas i mogą być aktualizowane za pomocą łącza danych.

Pozycja satelity
Jak już wspomniano, im więcej satelitów jest używanych, tym lepsza dokładność. Te satelity krążą wokół Ziemi i dlatego liczba widocznych satelitów jest różna. W związku z tym jest to czynnik, który należy wziąć pod uwagę w dokładności.

Jeśli chcesz nagrać tytuł, najlepiej zrobić to dwa razy lub więcej, a następnie uzyskać średnią wyników.

Twoja lokalizacja
GPS wymaga bezpośredniej linii wzroku między satelitami a odbiornikiem, aby odbierać silne sygnały. Jeśli jednak jakiś obiekt blokuje lub odbija te sygnały, dotarcie do odbiornika GPS zajmie trochę czasu, powodując niewielkie opóźnienie.

Gdy po raz pierwszy używasz zegarka GPS w nowym obszarze, znalezienie Cię może zająć trochę czasu w porównaniu do poprzednio śledzonej lokalizacji. To, jak dobrze Twoje urządzenie wychwytuje i dostosowuje się do aktualnej konstelacji w regionie, oznacza, że ​​pierwsze rozwiązanie otrzymasz wcześniej.

Co powoduje zakłócenia?
GPS wykorzystuje sygnały radiowe na częstotliwościach zarezerwowanych dla usług nawigacyjnych. Jak wspomniano wcześniej, częstotliwość lub widmo należy chronić przed zakłóceniami, aby zapewnić płynne działanie usługi GPS.

Znowu problem może się pojawić, jeśli sygnały o tej samej częstotliwości zakłócają się nawzajem lub gdy przeszkadza obiekt. Obiekty, które mogą wpływać na częstotliwość sygnału, to budynki, zbocza gór, dachy samochodów, wierzchołki drzew, a nawet ciała ludzkie.

Więcej o technologii znajdziesz na: https://strony.co.pl/ 

Add ping

Trackback URL : https://tsl.pomorze.pl/index.php?trackback/25

Page top