20 rzeczy, których nie wiedziałeś o czekoladzie

chocolate-183543_640.jpg, Apr 2021
czekolada

1. KAŻDEGO ROKU ODBYWA SIĘ KILKA UROCZYSTOŚCI Z CZEKOLADĄ.
Urlopowicze nieustannie szukają powodu, aby zjeść czekoladę, więc kalendarz oferuje wiele wymówek, aby kupić batonik. 7 lipca to także Dzień Czekolady, ukłon w stronę tradycji historycznej, która wyznacza dzień, w którym czekolada została po raz pierwszy sprowadzona do Europy 7 lipca 1550 r., Chociaż wiele źródeł twierdzi, że dotarła do wybrzeża już w 1504 r. Kontynentu. dzięki Krzysztofowi Kolumbowi. Oficjalnie czy nie, wiemy, że czekolada dotarła do Europy gdzieś w XVI wieku. 28 lipca obchodzony jest również Narodowy Dzień Czekolady Mlecznej, 13 września Międzynarodowy Dzień Czekolady i oczywiście Narodowy Dzień Czekolady Gorzkiej z Migdałami 7 listopada.

2. CZEKOLADA JEST NAPRAWDĘ ROŚLINNA.
Mleczna i gorzka czekolada pochodzi z ziarna kakaowego rosnącego na drzewie kakaowym (Theobroma cacao), wiecznie zielonym drzewie z rodziny Malvaceae (pozostali członkowie rodziny to okra i bawełna). To sprawia, że ​​najważniejszą częścią słodkości jest warzywo.

3. BIAŁA CZEKOLADA NIE JEST CZEKOLADĄ.
Biała czekolada nie jest czekoladą w ścisłym tego słowa znaczeniu, ponieważ nie zawiera kakao ani likieru czekoladowego. Ale zawiera części ziaren kakaowych - głównie masło kakaowe.

4. ZIARNO CACAO JEST RODZINNE DLA MEKSYKA ORAZ AMERYKI ŚRODKOWEJ I POŁUDNIOWEJ.
Uważa się, że mieszkańcy tych terenów już w 1250 roku pne. A może nawet zaczął wcześniej uprawiać fasolę.

5. GORĄCA CZEKOLADA BYŁA PIERWSZYM ZABIEGIEM CZEKOLADOWYM.
Kakao warzono zarówno w kulturze meksykańskiej, jak i azteckiej, choć rezultat nie miał nic wspólnego z dzisiejszą gorącą czekoladą - był to typowo gorzki preparat często używany podczas uroczystych okazji, takich jak śluby.

6. MARIE ANTOINETTE UWIELBIAŁA GORĄCĄ CZEKOLADĘ (RODZAJ NOWOCZESNY).
Marie nie tylko uwielbiała ciasta, ale także czekoladę, a gorącą czekoladę często podawano w Pałacu Wersalskim. Nie tylko smak, który wszyscy uwielbiali - uważano również, że napój jest afrodyzjakiem.

7. CACAO BYŁO UŻYWANE RAZ JAKO WALUTA.
Aztekowie kochali i cenili ziarno kakaowe tak bardzo, że używali go jako waluty u szczytu swojej cywilizacji.

8. Hiszpańscy bracia pomogli szerzyć miłość.
Po wprowadzeniu kakao i czekolady do Europy podróżujący hiszpańscy bracia zabrali ich do różnych klasztorów i zręcznie rozprowadzili po całym kontynencie.

9. PARA BRYTYJSKICH OPAKOWAŃ WYNALAZŁYCH STAŁĄ CZEKOLADĘ.
Sklep Fry and Sons wynalazł to, co nazywali „jedzeniem czekolady” w 1847 roku, łącząc masło kakaowe, cukier i likier czekoladowy. To była ziarnista, solidna forma odpustu.

10. Kakao i kakao to to samo.
Słowa są wymienne! To wszystko jest fasolą.

11. Napoleon kochał czekoladę.
Francuski głowa państwa zażądał, aby wino i czekolada były dostępne jemu i jego starszym doradcom nawet podczas intensywnych kampanii wojskowych.

12. CZEKOLADA PIEKARSKA NIE JEST TYLKO DO PIECZENIA.
Dr. James Baker i John Hannon założyli firmę czekoladową w 1765 roku - później nazwali ją Walter Baker Chocolate. Stąd termin „czekolada piekarnicza”, który nie odnosi się do czekolady przeznaczonej tylko do gotowania.

13. MILTON HERSHEY NAPRAWDĘ BYŁ ŚLICZNYM KRÓLEM.
Pochodzący z Pensylwanii mieszkaniec Pensylwanii jest prawdopodobnie najbardziej znany z założenia The Hershey Chocolate Company w starym dobrym Hershey w Pensylwanii, ale zaczął od cukierków na długo przed związaniem się z czekoladą. W wieku 30 lat założył swoją pierwszą firmę, The Lancaster Caramel Company.

14. CZEKOLADA MLECZNA WYNALAZŁO W SZWAJCARII.
Daniel Peter stworzył przysmak w 1875 roku - po ośmiu latach prób przekonania swojego przepisu do działania. Głównym składnikiem było mleko warzone.

15. WYTWARZANIE CZEKOLADY TO CIĘŻKA PRACA.
Pomimo królewskiego pochodzenia i szanowanego statusu, ziarno kakaowe nie tylko w magiczny sposób przekształca się w czekoladę - potrzeba około 400 ziaren, aby zrobić jeden funt tego dobrego produktu.

16. PIERWSZY BAR CZEKOLADOWY WYKONANO W ANGLII.
Firma Cadbury wyprodukowała pierwszą tabliczkę czekolady już w 1842 roku. Firma nadal istnieje i jest prawdopodobnie najbardziej znana z pysznych wielkanocnych smakołyków.

17. Większość kakao jest obecnie uprawiana w Afryce.
Pomimo swoich amazońskich korzeni większość kakao - prawie 70 procent światowej podaży - pochodzi z Afryki. Wybrzeże Kości Słoniowej jest największym pojedynczym producentem i dostarcza około 30 procent całego kakao na świecie.

18. DRZEWA CACAO MOGĄ ŻYĆ 200 LAT.

19. ISTNIEJĄ DWA RODZAJE KAKAO
Większość współczesnej czekolady pochodzi z ziaren forastero, które są uważane za łatwe w uprawie - chociaż uważa się, że fasola crillo daje znacznie smaczniejszą czekoladę.

20. CZEKOLADA MA SPECJALNĄ TEMPERATURĘ TOPIENIA.
Czekolada jest jedyną substancją jadalną, która topi się w temperaturze 93 ° F tuż poniżej temperatury ludzkiego ciała. Dlatego czekolada tak łatwo rozpływa się na języku.

Więcej ciekawostek znajdziesz na: https://artifexmundi.com.pl/

Add ping

Trackback URL : https://tsl.pomorze.pl/index.php?trackback/24

Page top